امروز تقریبا ۳/۴۵ میلیون مسلمان در آمریکا هستند که در محیطی خصمانه زندگی می‌کنند و دینشان از یک طرف توسط افراط‌گرایان خشونت‌طلب و از طرف دیگر توسط یک جنبش ضدمسلمان مدام تحریف می‌شود. دشمنی‌ها با شعار‌های آتشین ضدمسلمان از جانب مفسران و سیاستمداران محافظه‌کار، ازجمله رئیس‌جمهور، شدت گرفت. ترامپ بار‌ها دین اسلام را یک تهدید خوانده، ویدیو‌های ضداسلامی یک گروه نفرت‌ بریتانیایی را در توییترش بازنشر کرده و با عدم برگزاری شام آغاز ماه رمضان بعد از بیش از دو دهه در کاخ سفید، از دین اسلام فاصله گرفته است.

 

بر اساس گزارش شورای روابط آمریکایی-اسلامی، مسجد اجرمی یکی از بیش از ۱۰۰ مسجد آمریکاست که سال گذشته با تهدید، وحشی‌گری یا آتش‌سوزی از بین رفت. جرایم ناشی از نفرت رو به افزایش هستند. طبق برآورد سازمان اف‌بی‌آی در سال ۲۰۱۶ میزان وقایعی که علیه مسلمانان اتفاق ‌افتاده، نسبت به سال قبل ۱۹ درصد افزایش داشته است. بر اساس گزارش موسسه‌ی سیاست و ادراک اجتماعی که روی مسلمانان ساکن آمریکا مطالعه می‌کند، کودکان مسلمان بیش از کودکان سایر مذاهب در مدرسه‌ها قربانی آزار و اذیت و زورگویی می‌شوند. طبق بررسی مرکز تحقیقات پیو، نیمی از مسلمانان آمریکایی اظهار می‌کنند که مسلمان‌ بودن در سال‌های اخیر مشکل‌تر از قبل شده است.

 

با همه‌ی این احوال، جوامع مسلمان آمریکا در حال پیشرفت هستند. طراحان مسلمان در آمریکا با استفاده از نام برند‌هایی چون اوت حجاب (Haute Hijab – حجاب شیک) و آستر اتایر برای زنان محجبه لباس‌هایی ساده طراحی می‌کنند و فروشگاه میسیز در حال حاضر لباس‌های شیک و مناسب برای زنان مسلمان می‌فروشد. محصولات حلال، یا معادل اسلامی کوشر یهودی، در فروشگاه‌های کاست‌کو و هول فودز به فروش می‌رسند. حتی شرکت ماتل هم به‌تازگی یک باربی مسلمان تولید کرده است. این عروسک روسری بر سر دارد. یک کالج علوم مقدماتی مخصوص مسلمانان در دانشگاه برکلی، کالیفرنیا، و یک دانشگاه کارشناسی ارشد هم در دانشگاه کلرمونت، کالیفرنیا، هست. فعالیت‌های اجتماعی در حال پیشرفت هستند و فعالان مسلمان دارند با دیگر جوامع طرد‌شده پیوند برقرار می‌کنند.

نسخه کامل این مطلب را در شماره ۶۵ مجله نشنال جئوگرافیک فارسی مطالعه کنید.